Dschinghis Khan
Dschinghis Khan (obecnie także jako The Legacy of Dschinghis Khan) – niemiecki zespół muzyczny powstały pod koniec lat 70. Powstał z inspiracji niemieckiego duetu kompozytorów muzyki pop: Ralpha Siegela oraz Bernda Meinungera.
W 1979 zespół wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji, z piosenką Dschinghis Khan, która zajęła 4.
miejsce. To wystarczyło do zdobycia dużej popularności w Niemczech, Związku Radzieckim oraz Japonii. Potwierdzano ją kolejnymi singlami i płytami długogrającymi.
Muzyka zespołu nawiązuje do popularnego na przełomie lat 70. i 80. nurtu disco.
W piosenkach pojawiały się często egzotyczne z niemieckiego punktu widzenia motywy: mongolskie okrzyki („Dschinghis Khan”) rosyjskie melodie oraz rytm kazaczoka („Moskau”) stylizacja na meksykańską balladę („Pistolero”) Koncerty i teledyski Dschinghis Khan podkreśla scenografia oraz oryginalny wygląd i ubiór tancerzy.
Niektórzy są ubrani w stylistyce mongolskiej, inni w kombinezony dające im wygląd postaci z filmu Star Trek. Nazwa grupy jest niemiecką odmianą nazwiska mongolskiego władcy, Czyngis-chana.
Zespół rozpadł się w połowie lat 80. Reaktywacja nastąpiła w 2005, bez dwóch członków: Louisa Potgietera, zmarłego 12 listopada 1994 na AIDS, oraz Lesliego Mandokiego, prowadzącego karierę solową.
Rok po reaktywacji, 7 maja 2006, Steve Bender zmarł na raka.
Zespół po reaktywacji koncertuje zamiennie pod nazwą „The Legacy of Dschinghis Khan”. Większość zespołu stanowią młodzi tancerze, wspierani przez trójkę oryginalnych członków zespołu: Henriettę i Wolfganga Heichelów oraz Edinę Pop.