Lulu – wspólny album rockowego gitarzysty Lou Reeda oraz heavymetalowej grupy Metallica, który na świecie ukazał się 31 października 2011 roku, zaś dzień później, 1 listopada 2011 roku, został wydany także na terenie Ameryki Północnej. Pomysł wspólnego projektu pojawił się w 2009 roku, gdy Metallica i Lou Reed zagrali wspólnie podczas koncertu zorganizowanego z okazji 25-lecia Rock and Roll Hall of Fame. Po tym występie obie strony zaczęły „czynić podchody w kierunku nagrania czegoś razem”, jednakże w ciągu kolejnych dwóch lat współpraca nie została rozpoczęta.
W lutym 2011 roku gitarzysta Metalliki Kirk Hammett ogłosił, iż w maju 2011 roku grupa rozpocznie pracę nad czymś, co „nie będzie w 100 procentach materiałem Metalliki”. Sekretny projekt okazał się albumem powstałym w wyniku współpracy z Lou Reedem, co zostało ogłoszone w czerwcu 2011 roku po zakończeniu prac w studio.