The Beekeeper – ósmy solowy album studyjny amerykańskiej piosenkarki i kompozytorki Tori Amos. Ukazał się 21 lutego 2005 w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych. Muzycznie album został zainspirowany przez brzmienie organów Hammonda i jego połączenie z brzmieniem fortepianu.
Amos wykorzystała też elementy funku i R&B, a w czterech utworach pojawia się chór gospel. Wśród wielu poruszanych na albumie tematów znajdowały się m.in.: śmierć, zdrada, pszczelarki postrzegane jako szamanki, gnostyckie ewangelie oraz umniejszona przez ojców kościoła rola kobiet w chrześcijaństwie.
Specjalna edycja albumu zawierała paczkę z mieszanką nasion dzikich kwiatów oraz dodatkową płytę DVD z komentarzami artystki do każdej z piosenek, materiałami ze studia nagraniowego i sesji zdjęciowej oraz dodatkowe nagranie („Garlands”) towarzyszące zamieszczonym na płycie fragmentom, wydanej równolegle z albumem, autobiografii Amos zatytułowanej Piece by Piece.
Piosenki na specjalnej edycji podzielone zostały na sześć tematycznych „ogrodów”. Album wzbudził mieszane opinie. Niektórzy recenzenci chwalili go za muzyczną śmiałość i zróżnicowanie, ale, z powodu muzycznej i tekstowej „łatwości”, zebrał też jedne z najgorszych recenzji w karierze Amos.
Osiągnął 24. miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii i 5. w Stanach Zjednoczonych.
Podczas promocji albumu artystka po raz trzeci odwiedziła Polskę – 9 marca 2005 zagrała pięcioutworowy koncert w studiu Programu III Polskiego Radia.